Mjesec borbe protiv ovisnosti
Tijekom Mjeseca borbe protiv ovisnosti (15.11.-15.12) organizirali smo pet različitih aktivnosti namijenjene učenicima i roditeljima. S obzirom da smo srednja škola, učenici već imaju informacije o različitim ovisnostima, uzrocima istih i prisutnosti u društvu. Nažalost, neki su se već susreli s legalnim i nelegalnim sredstvima ovisnost i imaju o tome svoj stav.
Ove godine učenici prvih razreda mogli su se o ovisnostima (duhan, droga, kocka, alkohol i internet) i slobodnom vremenu izraziti kroz anketu, koju je provela pedagoginja Cmilja Pejić u suradnji s razrednicima.
Evo što kažu rezultati.
Svoje slobodno vrijeme učenici najčešće provode s prijateljima i obitelji, baveći se sportom, ali ponajviše na društvenim mrežama. Gotovo pola učenika prvih razreda smatra se ovisnim o internetu, a četvrtina ne zna je li ovisna o njemu ili nije.
Kad je riječ o pušenju, oko 15% učenika izjavljuje da puši. Zanimljivo je da više od 75% učenika misli da je u školi preko 50% učenika pušača.
Ilegalna sredstva ovisnosti kod učenika prvih razreda nisu toliko prisutna. Prema anketi njih tek 10% izjavljuje da su se susrela s istim.
Kad je riječ o alkoholu, tu su brojke veće jer se ipak radi o legalnom sredstvu. No, kako su naši učenici maloljetni, 30% konzumenata alkohola zabrinjavajući je podatak.
Na pitanje o kocki, 20% izjavljuje da kocka povremeno ili često.
Učenici su u anketi trebali odgovoriti koji im je povod uzimanja nekog sredstava ovisnosti. Odgovori su očekivani: 40% zbog društva, 30% da se ispadne važan/važna, 20% način rješavanja problema, a 10% učenika se prepušta ovisnostima jer im se sviđa.
U adolescentskom razdoblju prijatelji imaju osobit utjecaj na ponašanje i uz roditelje utječu na formiranje i stavova i navika. Zato su u Mjesecu borbe protiv ovisnosti surađivali i roditelji. Roditeljske sastanke organizirala je pedagoginja, a roditelji su aktivno sudjelovali i svjedočili kako je adolescencija možda najzahtjevnije razdoblje u životu jedne osobe. S temom Adolescencija – izazovi odrastanja, htjeli smo skrenuti pozornost roditeljima da budu podrška, uzor i oslonac svojoj djeci jer zbog nesigurnosti, straha i želje za dokazivanjem često izaberu krivi put.
Učenicima prvih razreda predavanje na temu Prevencija ovisnosti održao je Ante Radoja, policijski djelatnik s dugogodišnjim iskustvom u borbi s ovom problematikom. Mogli su čuti onu tamnu stranu kad iz zabave i znatiželje, bez razmišljanja o posljedicama, upadnu u svijet iz kojega je put težak i često tragičan.
Petar Savanović održao je zanimljivu radionicu Sportska publika. Učenici drugog razreda pomno su slušali o tipovima i obilježjima sportske publike, navijačima i navijačkoj supkulturi. O navijačima je bilo najzanimljivije slušati posebno stoga što su naši učenici velikim dijelom i sami navijači, a ne mali broj ih je i dio Torcide.
Peta radionica bila je najzanimljivija jer je u sebi sadržavala oblik natjecanja. Učenici su imali zadatak proučiti jednu od ovisnosti: kocka, alkohol, cigarete, internet, šoping i hrana (slučajni odabir) i napraviti plakate ili prezentacije. Podršku su im dali i razrednici, a izrađeni plakati našli su se na panoima škole. Vijeće učenika, koje je i osmislilo ovu radionicu, pristupilo je izboru najboljih plakata. Na samom su početku odredili parametre koje plakati trebaju ispuniti kako bi u konačnici izabrani plakat bio i najbolji.
Od pristiglih deset radova najbolji je plakat Stop kockanju 3.g razreda. Njihov prikaz borbe protiv kocke i vizualno i sadržajno poručuje koliko je kockanje teška ovisnost. Drugo mjesto osvojili su učenici 3.fs razreda prikazujući ovisnost o cigaretama, a treće učenici 2.g razreda koji su uz lijepo oblikovanu bocu alkohola prikazali štetnost ovisnosti o alkoholu.
Mjesec borbe protiv ovisnosti još jednom je pokazao kako s učenicima treba pričati, kroz radionice educirati i svakodnevno ih upozoravati na zamke koje se nalaze u bilo kojim ovisnostima.
Cmilja Pejić,pedagoginja