Datum objave: 30. lipnja 2024.
Kategorija: Erasmus+

U sklopu Erasmus+ KA1 projekta Internacionalizirana škola – prepoznata škola, nastavnica Engleskog jezika Magdalena Antonini i školski knjižničar Ivan Perić sudjelovali su na tečaju Innovative Approaches to Teaching, održanom u Pragu od 10. do 14. lipnja, u organizaciji ITC International. Tečaj je pružio uvid u suvremene metode poučavanja, naglašavajući vještine 21. stoljeća, kreativnost, gamifikaciju, obrnuto učenje i primjenu umjetne inteligencije u obrazovanju.
Prvi modul tečaja bio je posvećen vještinama potrebnim u 21. stoljeću, gdje su se razmatrale ključne kompetencije za današnje učenike. Kroz razne aktivnosti, učili su kako povezivati pojmove poput subjektivnog, asocijativnog i analitičkog mišljenja s kritičkim i kreativnim razmišljanjem. Ova mentalna gimnastika se pokazala korisnom, jer je omogućila sudionicima da prošire svoje razumijevanje o tome kako učenici mogu razvijati kompleksne vještine potrebne za suočavanje s izazovima suvremenog svijeta.
Gamifikacija i učenje bazirano na igri (Game Based Learning) bili su važni segmenti tečaja. Naučili su kako primijeniti elemente dizajna igara, poput bodova, bedževa i ljestvica uspjeha, kako bi učinili učenje zabavnijim i učinkovitijim. Kroz aplikaciju Goosechase, sudjelovali su u digitalnom lovu na blago, što im je omogućilo istraživanje Praga na interaktivan način, potičući timski rad i kreativnost.
Tečaj je također obuhvatio koncept obrnute učionice (flipped classroom), gdje učenici kod kuće proučavaju materijale putem videa, a u učionici rješavaju zadatke i sudjeluju u diskusijama. Upoznali su se s alatima poput Edpuzzle, Insert Learning Liveworksheets, koji podržavaju ovaj pristup i omogućuju nastavnicima kreiranje interaktivnih i angažirajućih lekcija.
Primjena AI alata u obrazovanju bila je još jedna ključna tema tečaja. Istraživali su kako alati poput Chat GPT-a i DALL-E 2 mogu obogatiti nastavu, omogućujući kreiranje dinamičnog nastavnog sadržaja, sažimanje tekstova, pisanje pjesama i priča za gamifikaciju te izradu individualnih nastavnih planova. Upoznali su se s alatima poput Alayna i Mizou koji nude personalizirane i automatizirane zadatke i aktivnosti za učenike.
Nastavnica Magdalena Antonini i školski knjižničar Ivan Perić su se vratili s certifikatima, ali još važnije, s entuzijazmom i inspiracijom za primjenu naučenog u svojim učionicama. Ovaj tečaj je pokazao kako inovativni pristupi učenju mogu transformirati obrazovni proces, čineći ga dinamičnim, interaktivnijim i prilagođenim potrebama modernih učenika.
Detaljnijo o mobilnosti, naučenim alatima i drugim aspektima tečaja Innovative Approaches to Teaching možete pronaći na web stranici našeg Erasmus+ projekta https://internacionaliziranaskola.weebly.com/

Magdalena Antonini

Pročitajte još

Dani medijske pismenosti – Dezinformacije u eri novih medija

Dani medijske pismenosti – Dezinformacije u eri novih medija

Učenici 1. i  2. razreda zanimanja turističko-hotelijerski komercijalist s nastavnicom Marinelom Bušelić sudjelovali su u različitim aktivnostima, kojima su i ove godine u našoj školi obilježeni Dani medijske pismenosti. Dani medijske pismenosti projekt su Agencije za...

Preobrazba 2.0. ili kako je Grgur postao viralan

Preobrazba 2.0. ili kako je Grgur postao viralan

Kad se književna klasika spoji sa suvremenom tehnologijom, nastaje pravo čudo! Upravo se to dogodilo u literarnom radu Preobrazba 2.0. ili kako je Grgur postao viralan učenice 3. L razreda Angeline Harčević. Njezina kratka priča izabrana je među 20 najboljih...

Humanitarna akcija “Za obrok i znanje kroz malo odricanje”

Humanitarna akcija “Za obrok i znanje kroz malo odricanje”

"Za obrok i znanje kroz malo odricanje" Humanitarna akcija provedena je s ciljem pomoći djeci u Zambiji koja nemaju pristup osnovnoj prehrani i obrazovanju. Naša je inicijativa bila prikupljanje sredstava koja će omogućiti školsku prehranu djeci, čime im se daje...

Skip to content